کد خبر : 304037

تاریخ درج خبر : چهارشنبه 20 تیر 1397
اداره كل اوقاف و امور خيريه استان خراسان جنوبي
• درآمدزایی موقوفات افزایش یابد/ ضرورت بکارگیری وقف برای حل بحران آب
رئیس مجمع نمایندگان خراسان‌جنوبی در مجلس شورای اسلامی گفت: باید برای افزایش درآمدزایی موقوفات تلاش و از وابستگی آنها به دولت کاسته شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اقاف خراسان‌جنوبی فرهاد فلاحتی در دیدار سرپرست و روسای شهرستانی اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی اظهار داشت: انتظار از سازمان اوقاف بالاست و نباید در نگهداری وقف کوتاهی صورت گیرد .

وی تخطی از نیت واقف و حیف و میل شدن وقف را از گلایه‌های مطرح شده عنوان کرد و افزود: البته این نارضایتی ها به دوره مدیریتی خاصی مربوط نمی شود بلکه بیشتر مشکلات ناشی از کمبود نیروی انسانی و نبود همکاری دستگاه های اجرایی است .

نماینده مردم قاینات و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از فروش اراضی وقفی برای ساخت مسکن گفت: باید در حفظ و نگهداری موقوفات کوشا باشیم و از همین مسیر می توان بسیاری از مشکلات فرهنگی و محرومیت استان را رفع کرد .

وی با بیان اینکه مجمع نمایندگان استان آمادگی پیگیری مشکلات را در سطح کلان کشور دارد افزود: انتظار می رود موقوفات استان در مسیر درست هدایت شود و در این مسیر دستگاه های قضایی نیز برای احقاق حقوق وقف تلاش و همکاری داشته باشند .

فلاحتی با تاکید بر اعتماد سازی بین مردم در مقوله وقف اظهار داشت: در این خصوص رسانه های استان نیز نقش موثری می توانند داشته باشند .

وقف برای حل بحران آب به کار گرفته شود

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی هم گفت: ظرفیت وقف در حل بحران آب به کار گرفته شود که در این مسیر می توان طرح های آبخیزداری را در برخی قنات های وقفی اجرا کرد .

حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی اظهار داشت: برای اقتصادی تر شدن وقف باید از ظرفیت نیات واقف استفاده کرد .

وی افزود: طرح های آبخیزداری اگر در برخی قنات های وقفی اجرا شود درآمد آن افزایش می یابد و مشکل آب نیز تا حدودی رفع می شود .

وی با اشاره به فرسودگی شبکه های آبرسانی در استان گفت: در شرایطی که حتی یک قطره آب حکم طلا را دارد باید تا جایی که نیات واقفان اجازه می دهد در این زمینه هزینه کرد تا از هدررفت آب جلوگیری شود .

نماینده مردم بیرجند، خوسف و درمیان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: از زمین هایی که قنات آنها خشک شده نیز می توان در زمینه انرژی های نو و استقرار پنل های خورشیدی و بادی استفاده کرد .

وی ادامه داد: اراضی کشاورزی که آب ندارد به این وسیله احیا شده و درآمدزایی نیز خواهد داشت .

قنوات احیا شود

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: بیشتر قنوات در گذشته وقفی بوده که نیاز است برای احیای آنها اقدام قانونمند با همراهی اوقاف صورت گیرد .

نظر افضلی بر توجه به نیازهای روز جامعه در نیات واقفان تاکید کرد و افزود: جهیزیه و بورس تحصیلی از موضوعاتی است که می توان در سرفصل نیات جدید وقف برای آن فرهنگ سازی کرد .

وی خواستار توجه بیشتر به بقاع متبرکه شد و گفت: برخی از این اماکن شناسنامه ندارند اما از نظر اعتقادی مورد توجه مردم هستند که باید عنایت بیشتری به این نقاط انجام شود .

وی با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی نیز در بازسازی برخی بقاع متبرکه می تواند ورود پیدا کند اظهار داشت: نامه ای به مسئولان این سازمان ارسال می شود تا در خصوص هزینه کرد اعتبارات گردشگری مذهبی در استان توضیح دهند .

در این نشست مقرر شد نمایندگان استان در سطح کشور برای تکمیل چارت نیروی انسانی در اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی پیگیر مجوز استخدامی باشند .