• امروز یک شنبه نوزدهم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

اطلاعیه / واگذاری فعالیت های قرآنی اوقاف خراسان جنوبی به بخش خصوصی

مهرتحصیلی 99

سامانه شکايات

راهنمای ثبت نام مسابقات قرآن

مسابقات قرآن

میز خدمت الکترونیکی اوقاف

خدمات غيرحضوری اوقاف

وقف های سال 97

مناقصه و مزایده

سامانه ستاد

نگاهی بر امامزادگان سید محمد و سید ابراهیم(ع) شهرستان  فردوس

نگاهی بر امامزادگان سید محمد و سید ابراهیم(ع) شهرستان فردوس

بارگاه امامزادگان سید محمد و سیدابراهیم(ع) از نوادگان حضرت موسی بن جعفر(ع) در ورودی فردوس از سمت بشرویه و طبس یکی از بقاع شاخص و محوری استان سالانه پذیرای انبوه مجاوران و زائران بارگاه امام هشتم(ع) از 8 استان جنوبی کشور است.

 دوشنبه 2 دی 1392   1586  0      

قرار گرفتن فردوس و این مکان مقدس در مسیر عبور میلیون ها مسافر و زائر بر اهمیت آن افزوده و از این طریق در دل کویر مکانی مناسب برای زیارت و استراحت زائران فراهم کرده است.
با این که در سال های گذشته با همکاری اداره اوقاف و امور خیریه و هیئت امنای امامزادگان اقدام های عمرانی زیادی برای ایجاد مکانی مناسب به منظور استراحت مراجعه کنندگان در بارگاه امامزادگان فردوس انجام شده اما با توجه به استقبال زائران از فردوس و شهرها و روستاهای اطراف و از سوی دیگر مراجعه انبوه مسافران و زائران از استان های جنوبی به ویژه در ایام نوروز و تعطیلات تابستان به این امامزادگان ضروری است با توجه بیشتر به این مکان مشکلات و کمبودهای موجود رفع شود.
لزوم اجرای طرح جامع امامزادگان
«جلایری»، یکی از شهروندان فردوس از کمبود فضا در بارگاه امامزادگان سید محمد و سید ابراهیم(ع) گلایه می کند و می گوید: ساختمان فعلی امامزادگان قدیمی و فرسوده است حتی چند سال قبل ترک های بزرگ در دیوارهای آن پدیدار شد که با این وجود و استقبال چشمگیر زائران، اجرای طرح جامع امامزادگان ضروری است.
به گفته وی، در زمستان شاهد هستیم که بسیاری از زائران به دلیل کمبود فضا در خارج از ساختمان فعلی و داخل صحن نماز جماعت را اقامه می کنند که باید این مشکل رفع شود.
«خاکسار» از خدام این بارگاه نیز اجرای طرح جامع امامزادگان را حلال تمام این مشکلات می داند و می گوید: قرار گرفتن پنجشنبه بازار در جوار امامزادگان باعث شده است مردم که شب های جمعه برای نماز جماعت و قرائت دعای کمیل به اینجا می آیند مایحتاج خود را نیز از پنجشنبه بازار تهیه کنند و عصر پنجشنبه و شب جمعه خیل عظیمی از مردم در امامزادگان حضور دارند که به دلیل کمبود فضا شرمنده آنان می شویم و مجبورند در هوای سرد در داخل صحن در مراسم ویژه شرکت کنند.
نبود زائرسرا و فضای سبز
نبود زائرسرا و فضای سبز از کمبودهای دیگری است که وی مطرح و اضافه می کند: لازم است با توجه به انبوه مسافران و زائران امکانات مناسبی برای خدمات رسانی به آنان مهیا شود چون ماندگاری مسافر در این مکان باعث ایجاد فرصت های شغلی‌می‌شود.
«ملک پور»،یکی‌ازمسافرانی که با خانواده اش از کرمان برای زیارت امامزادگان فردوس به این شهر آمده است از نبود یک پارکینگ در این محل گلایه می کند و می گوید: علاوه بر این، مشکل نبود زائرسرا هم باید رفع شود چون مجبوریم با وجود سرمای هوا شب را در چادر سپری کنیم، از طرفی ایجاد فضای سبز و یک آشپزخانه عمومی هم از کمبودهای این مکان است.
لزوم تخصیص اعتبار ملی
رئیس هیئت امنای امامزادگان سید محمد و سید ابراهیم(ع) فردوس نیز با اشاره به فعالیت 60 خادم افتخاری طی 7 شیفت در این مکان مقدس می گوید: این بارگاه تنها مکانی است که در شهرستان شبانه روزی دایر است و به مردم سرویس دهی می کند.
«نجف پور» قرارگرفتن این امامزادگان در مسیر عبور مسافران 8 استان را یادآور می شود و می افزاید: این مکان با توجه به همجواری با چند اثر باستانی و موزه مردم شناسی زمینه مساعدی برای جذب گردشگر و ایجاد اشتغال فراهم کرده اما به دلیل اجرا نشدن طرح جامع، بسیاری از این فرصت ها از دست رفته است.
وی کمبود اعتبار را دلیل اصلی اجرا نشدن طرح جامع امامزادگان عنوان و اضافه می کند: با هزینه 200 میلیون ریال قسمت ها و کاربری های مختلف طرح مشخص شده و برای نقشه برداری طرح هم یک میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی با بیان این که اعتبارات استانی برای اجرای طرح جامع کافی نیست، خواستار تخصیص اعتبار ملی به این طرح می شود و می گوید: در طرح جامع امامزادگان 2 صحن زائرسرا و فضای سبز پیش بینی شده است که مجموعه هایی مثل پارکینگ، آسایشگاه خدام، سرویس بهداشتی، مراکز تجاری، قسمت اداری و شبستان را شامل می شود ولی به دلیل کمبود اعتبار فقط شبستان بارگاه در مراحل پایانی است.
به گفته وی، اگر بارگاه امامزادگان فردوس از سوی آستان قدس رضوی به عنوان میقات الرضا(ع) پذیرفته شود بسیاری از مشکلات موجود قابل رفع است و آستان قدس رضوی در این مکان سرمایه گذاری می کند طرحی که با وجود پیگیری ها هنوز به نتیجه نرسیده و لازم است مسئولان شهرستان و استان هم پیگیر موضوع باشند.
وی برگزاری کرسی تلاوت قرآن در ماه رمضان، مراسم مختلف اعیاد، سالروز ولادت امامان معصوم(ع) و ویژه برنامه های ماه محرم و صفر و عید نوروز را از فعالیت های واحد فرهنگی بارگاه امامزادگان برمی شمرد.
وی درباره چگونگی هزینه نذورجمع آوری شده از ضریح بارگاه امامزادگان می گوید: از کل نذور فقط 10 درصد را اداره اوقاف و امور خیریه به عنوان حق تصدی برداشت و در مقابل چند برابر آن را در قالب کارهای فرهنگی در این مکان هزینه می کند، بقیه نذور نیز برای کارهای عمرانی، فرهنگی و ارائه خدمات به زائران هزینه می شود.
توقف اجرای طرح جامع
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه فردوس نیز تصویب طرح جامع امامزادگان فردوس را مربوط به سال 84 می داند و می گوید: قرار است این طرح در زمینی به مساحت 15 هزار متر مربع اجرا شود ولی به دلیل نبود اعتبار طرح متوقف شد، با این وجود قسمت های مورد نظر طرح مشخص شده است.
حجت الاسلام جواد «طلایی» می افزاید: طرح احداث شبستان امامزادگان نیز به عنوان بخشی از طرح جامع با هزار متر مربع زیربنا و شامل اتاق صوت و برق، آبدارخانه و ...در مراحل پایانی است و تا پایان امسال تکمیل می شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان فردوس علت طولانی شدن طرح تکمیل شبستان را انجام پروژه سقف کاذب به عنوان یک طرح زمان بر زیر نظر میراث فرهنگی و تخصیص نیافتن اعتبار برای پروژه های عمرانی عنوان می کند و می گوید: با کمک های مردمی و نذور، ساخت شبستان در مراحل تکمیل است.
وی با بیان این که از 26 اسفند سال گذشته تا 16 فروردین امسال بیش از 250 هزار نفر در کمپ های تعبیه شده امامزاده پذیرایی شدند، می گوید: با توجه به استقبال زیاد زائران ضروری است اعتبارات بیشتری برای ساماندهی بقاع متبرکه در نظر گرفته شود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار