• امروز سه شنبه سی ام دی 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

جشنواره وقف

اطلاعیه / واگذاری فعالیت های قرآنی اوقاف خراسان جنوبی به بخش خصوصی

مهرتحصیلی 99

سامانه شکايات

میز خدمت الکترونیکی اوقاف

خدمات غيرحضوری اوقاف

وقف های سال 97

مناقصه و مزایده

سامانه ستاد

نگاهی بر امامزادگان باقریه(ع) بیرجند

نگاهی بر امامزادگان باقریه(ع) بیرجند

امامزادگان باقریه(ع)زیارتگاه و مدفن 72 امزاده است که در ورودی شهر بیرجند و نزدیک پایانه مسافر بری واقع شده است.

 سه شنبه 25 اسفند 1394   1296  0      

به گزارش روابط عمومی اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی، این امکان از قدیم الایام با نام مزار دره شیخان در شهرستان بیرجند مشهور بود اما با توجه به انتصای این امامزادگان عظیم الشان به امام محمد باقر(ع) چند سالی است که به باقریه تغییر نام یافته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی با اشاره به جایگاه رفیع امامزادگان مدفون در این مکان مقدس گفت: بنا به نقل منابع تاریخی سید حامد الله علوی بزرگ زاده ای از نوادگان امام محمّد باقر( علیه السلام ) همراه جمعی از خاندان خود از مدینه به ری و از آنجا به خراسان آمدند و از ترس حکومت جبّار عباسی و کارگزارانش در دره ای از این منطقه پنهان شدند. با مطلع شدن عمال ستمگر عباسی شبیخون عظیمی علیه آنان صورت گرفت و این بزرگان به شهادت می رسند حتی امامزادگانی هم که به کوه های اطراف پناهنده شده بودند به شهادت رسیدند و در جای جای این رشته کوه آرام گرفتند .

حجت الاسلام گرایلی با اشاره به اینکه امامزادگان باقریه (ع)از دیرباز میزبان زائرین و عاشقان اهل بیت (ع) بوده و هست گفت: اکنون که بیرجند نام مرکزیت استان خراسان جنوبی را یدک می‌کشد، بی شک انتظار پیشرفتی در حد شأن مرکز استان از تنها بقعه متبرکه مرکز شهر می‌رود.

وی ضمن انتقاد از بی توجهی برخی مسئولین به این مکان مقدس گفت: البته سازمان اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی در سال‌های اخیر فعالیت‌های عمرانی بسیار خوبی را در این آستان مقدس آغاز کرده است اما از آنجا که تنها اعتبارات به کارگرفته از منابع کمک های مردمی است لازم است که برخی از ارگان ها نیز در حد توان پای کار بیایند تا این مکان مقدس در شان 72 تن از امامزادگان عظیم الشان تبدیل شود.

وی افزود: ساختمان قدیمی این بقعه در سال 1382 تخریب و مجدداَ به مساحت شش هزار مترمربع طراحی شد و در دهه فجر انقلاب اسلامی سال 1382 قسمتی از این مجموعه مذهبی- فرهنگی به مساحت 340 مترمربع برای استفاده زائرین به بهره‌برداری رسید.

حجت الاسلام گرایلی با بیان اینکه شهدای باقریه همه روزه پذیرای زوار است، تصریح کرد: عمده زوار در عصر روزهای چهارشنبه و مناسبت‌های خاص به این مکان مشرف می‌شوند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان با اشاره به طرح جامع این آستان مبارکه افزود: طرح جامع آستانه مبارکه امامزادگان باقریه(ع) در اواخر سال 89 مصوب شد و اجرای کامل طرح جامع این مکان مقدس نیازمند 400 میلیارد ریال اعتبار است.

وی بابیان اینکه این طرح دارای 6 بخش است، ادمه داد: بخش اول فضای زیارت است که شامل؛ گنبد خانه، شبستان آقایان، شبستان بانوان، کفشداری برادران و خواهران، اتاق صوت، انبار، وضوخانه روباز،‌ گلدسته و ضریح به مساحت 5000 متر مربع است.

حجت الاسلام گرایلی بخش صحن و سرا‌ی طرح را شامل؛ فضای سبز، آبنما، صحن فراغتی،صحن زیارت،گلدسته ،اطلاعات و نگهبانی به مساحت 18000 متر مربع عنوان کرد.

وی فضای خدماتی و پذیرایی را شامل؛ سالن پذیرایی، فضای سنتی، آشپزخانه، انبار مواد غذایی، سردخانه، شستشوی ظروف، انبار ظروف، سلف سرویس، پذیرش، بوفه و واحد های تجاری به مساحت 1000 متر مربع عنوان کرد.

تبدیل شدن امامزادگان باقریه(ع)بیرجند به قطب فرهنگی در گرو اجرای طرح جامع

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی فضای اقامتی را شامل؛ اقامت جمعی، سوئیت اقامتی، راهرو، تراس، انبار و فضای تفریحی را به مساحت 1500 متر مربع در طرح جامع بقعه متبرکه مذکور یاد آور شد و افزود: کنترل و پذیرش، سمعی و بصری و نمایش فیلم، مخزن فیلم-کلاس های آموزشی، سالن کتابخانه، اتاق مجلات و نشریات، پذیرش و امانات- مخزن کتاب مدیریت فرهنگی و پایگاه بسیج، سالن نمایش و اجتماعات، فضای نمایشگاهی، آرشیو و انبار به مساحت 1000 متر مربع در قالب فضای فرهنگی قرآنی این مکان است.

حجت الاسلام گرایلی با بیان اینکه احداث پارکینگ طبقاتی و روباز به مساحت 5100 متر مربع نیز در طرح جامع مد نظر قرار دارد، خاطر نشان کرد: عمران و آبادانی این اماکن مقدس از جمله اولویت های این اداره کل است.

وی با اشاره به این نکته که در صورت اجرای طرح جامع آستان مقدس امامزادگان باقریه(ع) این مکان به قطب فرهنگی شهرستان بیرجند تبدیل می شود،تصریح کرد: در صورت اجرای طرح جامع آستان مقدس امامزادگان باقریه که در ورودی شهر بیرجند قرار دارد، می تواند با داشتن فضای مناسب تفریحی ، فرهنگی و زیارتی مکان مناسب و در خور شان مسافران و گردشگران باشد.

تعمیر و تجهیزامامزادگان استان نیازمند مشارکت مردم و مسئولین

حجت الاسلام گرایلی یاد آور شد: برای تعمیر و تجهیزامامزادگان استان، مشارکت بیش از پیش اقشار مختلف مردم، همکاری هیئت امنا و همدلی مسئولان دستگاه های اجرایی لازم و ضروری است.

وی ضمن انتقاد از برگزاری مجالس مذهبی در اماکنی که ماهیت مذهبی ندارد، افزود: این امر تاثیر آن چنانی ندارد چرا که امامزادگان، مساجد، حسینیه ها برای برگزاری مراسم مذهبی و ملی احداث شده و خالی گذاشتن این اماکن که از اعتبارات ملی و مردمی احداث شده، رویکرد مثبتی ندارد و به نوعی دشمنان را خشنودمی سازد.

وی یاد آور شد: در هیچ جای کشور مکان مذهبی مشابه آستان امامزادگان باقریه را نداریم که مزار 72 امامزاده یک جا باشد و در حالی که این فضای معنوی در بیرجند وجود دارد 

حجت الاسلام گرایلی در خصوص برنامه‌های فرهنگی که در مکان امامزادگان باقریه بیرجند برگزار می‌شود نیز گفت: برنامه‌های محوری استان در این آستان عبارتند از برگزاری سوگواره یاس نبوی، ، مراسم تحویل سال نو، برگزاری کلاس‌های روخوانی و روان‌خوانی و ترتیل خوانی قرآن کریم 

یادمان باشد که حضرت آیت الله بهجت (ره) درباره زیارت امامزادگان فرموده است : توسلات خیلی نافع است. به این امامزاده ها زیاد سر بزنید . این بزرگواران همچون میوه ها هر کدام ویتامین خاصی دارند . هر کدامشان خواص و آثاری دارند.

گفتنی است حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی در سفر خود به بیرجند به زیارت این مکان مقدس آمدند.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار