• امروز یک شنبه بیست و هفنم آبان 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

وقف های سال 97

اعلام برگزاری مسابقات قرآن شهرستانی

مناقصه و مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

یادداشت/وقف؛ درختی که خشک نمی‌شود

یادداشت/وقف؛ درختی که خشک نمی‌شود

وقف، عمل خیری است که مانند درختی بهشتی هیچ‌گاه خشک نخواهد شد و یا همچون رودخانه‌ای زلال است که هیچ‌گاه بی‌‌آبی را به خود نخواهد دید.

 شنبه 7 بهمن 1396   116  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی به نقل از ایکنا، وقف که در بسياري از روايات اسلامي از آن به صدقه جاريه تعبير شده است داراي ثواب و فضيلت‌هاي فراواني است.
اگر اين سنت حسنه مورد تبليغ و ترويج قرار گرفته و همگان به آن هدايت و تشويق شوند، نه تنها آثار مثبت و ماندگار دنيوي بلکه ثمرات اخروي فراواني نصيب واقف خواهد شد.
اگر به در صدر اسلام نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که وقف در صدر اسلام و از همان روزهای ابتدایی ظهور اسلام در جامعه جاهلیت، ارزش والایی داشته است.
در واقع جایگاهی که اکنون وقف در دین اسلام پیدا کرده است به سبب اهمیت بسیاری است که پیغمبر(ص) و اهل بیت(ع) به آن می‌دادند.
وقف مانند هر سنت حسنه دیگری که در اسلام برآن تأکید شده است نه تنها در این دنیا بلکه در دنیای آخرت نیز دست واقف را خواهد گرفت، به گونه‌ای که واقف هم در این دنیا و هم در آخرت، سعادتی به دست خواهد آورد که نتیجه همان وقف است.
بنابراین با فرهنگ‌سازی وقف و تبیین جایگاه والای آن در اسلام، می‌توان آن را به یک امر مهم در زندگی مردم جامعه تبدیل کرد تا جامعه به سوی سعادت ابدی حرکت کند.
*جایگاه وقف در اسلام
حجت‌الاسلام سیدحسن سیدی، مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در گفت‌وگو با ایکنا در خصوص اهمیت وقف گفت: وقف در اسلام از جایگاه والایی برخوردار است.
وی با بیان اینکه وقف یا سنت حسنه و روشی جدی در زندگی اهل بیت(ع) بوده است، افزود: وقف، عملی صالح برای دور اندیشی برای جامعه انسانی و اسلامی است که اسلام به همگان سفارش این رویه را می‌کند.
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: انجام اعمال نیک برای آیندگان در قالب وقف و به نام وقف از سفارشات مهم و سیره عملی اولیاء‌الله بوده است و این بخاطر اهمیت موضوع است .
سیدی ادامه داد: وقف حس نوع‌دوستی، تعاون و همکاری برای حل مشکلات گرفتاران در جامعه و رواج و ماندگاری برخی سنت‌ها و هدایتگران جامعه است.
وی با بیان اینکه زنده کردن عواطف انسانی در راستای وقف و کمک به دیگران میسر می‌شود، اظهار کرد: ‌ این مقوله مهم از ۱۴ قرن پیش در کتب فقهی و اسلامی جایگاه ویژه‌ای داشته است .
مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند بیان کرد: در روایتی امام صادق(ع) می‌فرمایند« شش چيز است که شخص مؤمن پس از مرگش از آن بهره‌مند خواهد شد؛ فرزند صالحي که براي او طلب آمرزش کند؛ قرآني که از او باشد و مورد استفاده قرار گيرد؛درختي که مي‌نشاند؛ چاه آبي که احداث مي‌نمايد؛ چشمه آبي که در راه خدا جاري مي‌کند وسنت و روش نيکي که پس از او مردم به آن عمل مي‌کنند.
*رجوع به زندگی بزرگان دین برای ترویج سنت حسنه وقف
حجت‌الاسلام حسن سهرابی‌نژاد، رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سرایان در گفت‌وگو با ایکنا با بیان اینکه در هر کاری باید به اسوه‌ها رجوع کرد، اظهار کرد: پیغمبر(ص) و اهل بیت(ع) برای ما اسوه و الگو هستند.
وی افزود: اگر به سخنان این بزرگواران عمل کرده و آن‌ها را در زندگی پیاده کنیم؛ بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سرایان با بیان اینکه یکی از این مباحث، وقف است، تصریح کرد: در صدر اسلام امیرالمؤمنین(ع) به عنوان واقف بزرگی هستند که اسوه بزرگی برای مسلمانان هستند.
سهرابی‌نژاد بیان کرد: حضرت علی(ع)، نخل‌ها و نخلستان‌های بسیاری را وقف محرومین و مستضعفین کردند.
وی ادامه داد: امیرالمؤمنین(ع) چاه را به آب می‌رساند، و این چاه آب را به همراه نخلستان‌ها وقف می‌کرد.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سرایان با بیان اینکه حضرت علی(ع) نسبت به مقوله وقف توجه ویژه‌ای داشتند، افزود: باید تلاش کنیم تا موقوفات به سمت و سوی نیازهای جامعه هدایت شود.
سهرابی‌نژاد بیان کرد: وقف، پیرامون روضه امام حسین(ع) بسیار است اما باید تلاش شود بیشتر به سمت نیازهای اجتماع حرکت کند.
*استفاده از ظرفیت‌های جامعه برای فرهنگ‌سازی وقف
وی با بیان اینکه باید علماء، مجتهدین و بزرگان جامعه برای مقوله وقف فرهنگ‌سازی کنند، تصریح کرد: صدا و سیما و رسانه‌های مکتوب نیز در فرهنگ‌سازی وقف بسیار تأثیرگذار هستند.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سرایان با بیان اینکه تأثیر رسانه‌ها در این زمینه بسیار زیاد است، افزود: فضای مجازی نیز در فرهنگ‌سازی وقف تأثیرگذار است.
سهرابی‌نژاد اظهار کرد: در فضای مجازی نیز باید نسبت به این بحث برای مردم فرهنگ‌سازی کرد چرا که این فضا در حال حاضر به یک فضای حقیقی تبدیل شده است.
وی با بیان اینکه وقف در خصوص علم و فرهنگ باید در بین جامعه افزایش یابد، افزود: باید وقفیات مردم جامعه به این سمت حرکت کند.
رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان سرایان بیان کرد: بیشتر وقف‌ها در بحث مربوط به اهل بیت(ع) مربوط به ماه محرم است در حالی که باید در جشن‌های اهل بیت(ع) نیز وقفیاتی وجود داشته باشد.
سهرابی‌نژاد ادامه داد: نیاز داریم در نیمه شعبان نیز وقفیاتی صورت گیرد تا فرهنگ انتظار به این وسیله برای مردم تبیین شود.
وی با بیان اینکه همچنین وقف در ایام صادقیه، فاطمیه و عید غدیر نیز کم است، یادآور شد: باید در این ایام نیز وقف صورت گیرد.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار