• امروز پنج شنبه بیست و دوم آذر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

وقف های سال 97

اعلام برگزاری مسابقات قرآن شهرستانی

مناقصه و مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

گزارش/ دستان سخاوتمندی که سلامتی می‌بخشند/وقف های درمانی نیاز جامعه

گزارش/ دستان سخاوتمندی که سلامتی می‌بخشند/وقف های درمانی نیاز جامعه

باشکوه‌ترین و زیباترین صحنه‌ای که یک انسان می‌تواند خلق کند، گذشتن از داشته‌های مادی برای نشاندن لبخند بر صورت کودکی است که جای سرگرمی‌های کودکانه با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کند.

 سه شنبه 25 اردیبهشت 1397   45  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف وامور خیریه خراسان جنوبیبه نقل از خبرگزاری مهر، حتی سخن گفتن از شرایطی که در آن عزیزترین فرد زندگی در رنج بیماری باشد و تو نسخه به دست به واسطه‌گرانی دارو و نداشتن توان مالی در پیچ و خم داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها سرگردان باشی، سخت است.
سخت است که بدانی اگر توان مالی داشتی می‌توانستی با خرید داروی تجویزی پزشک و یا درمان در یک مرکز درمانی؛ سختی بیماری را برای فرزند، پدر و مادر و یا همسرت کم کنی ولی هر چه اسکناس‌های در دستت را می‌شماری بازهم کمتر از آن چیزی است که باید برای تهیه دارو و یا درمان بدهی.
این صحنه‌های تلخ را روزانه بسیاری از هم استانی‌ها و هم‌وطنان ما در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها تجربه می‌کنند، از درون می‌شکنند و چشمانشان خیس از اشک‌هایی می‌شود که از دیگران پنهان می‌کنند.
اما در میانه این سختی دردناک گاه عطر مهربانی می‌وزد و خیری نیکوکار آستین بالا می‌زند، بخشی از هزینه یک بیمار صعب العلاج تجهیز یک مرکز درمانی به تجهیزات پزشکی و یا ساخت یک درمانگاه در نقطه‌ای دورافتاده را تقبل می‌کند.
چه بسیار انسان‌های شریفی که از داشته‌هایی که خداوند به آنان ارزانی کرده است در راه رضای او می‌گذرند تا شاهد لبخند یک کودک بیمار باشند.
مشارکت جمعی در وقف‌های درمانی یکی از راه‌هایی است که می‌تواند گره‌گشای بسیاری از مشکلات بیماران چشم‌انتظار نجات باشد.
*کمک‌های حوزه درمان منسجم نیست
هادی دهقانی، رئیس مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص خراسان جنوبی در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: با توجه به اینکه خراسان جنوبی قطب صنعتی، تجاری و گردشگری نیست سطح درآمد بسیاری از افراد در این منطقه پایین است.
وی اظهار کرد: پایین بودن سطح درآمدی افراد باعث شده که افراد متعددی در خراسان جنوبی و منطقه ما نیاز به کمک در بحث درمان و تهیه دارو داشته باشند.
رئیس مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص خراسان جنوبی بیان کرد: نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که درمان بیماری‌های خاص و تهیه داروهای آن بسیار هزینه‌بر است و ازاین‌رو افرادی که با بیماری‌های خاص مواجهه هستند بخش زیادی از درآمد خود را صرف خرید دارو و درمان می‌کنند.
پایین بودن سطح درآمدی افراد باعث شده که افراد متعددی در خراسان جنوبی و منطقه ما نیاز به کمک در بحث درمان و تهیه دارو داشته باشنددهقانی با اشاره به اینکه کمک‌هایی که به حوزه بیماری‌های خاص از سوی خیرین می‌شود، منسجم نیست، ادامه داد: ممکن است در یک ماه چند میلیون تومان کمک از سوی خیرین جمع‌آوری شود ولی در ماه دیگری این کمک‌ها بسیاری کاهش یابد که این مسئله آسیب‌زا است.
وی افزود: این درحالی‌که است که برخی از کسانی که دچار بیماری‌های خاص هستند حتی برای هزینه ایاب و ذهاب خود و رفت‌وآمد به مرکز استان دچار مشکلات جدی هستند که خیرین در این حوزه نیز می‌توانند ورود پیدا کنند.
رئیس مرکز جامع درمان بیماری‌های خاص خراسان جنوبی گفت: کمک‌های نهادهایی چون کمیته امداد و بهزیستی در حوزه درمان نیز بی‌شک شامل مددجوهای تحت پوشش خود آن سازمان است.
ساخت ساختمان مرکز درمان ناباروری نیازمند ۵ میلیارد تومان است
دهقانی اظهار کرد: زمینی از سوی دانشگاه علوم پزشکی برای ساخت مرکز درمان ناباروری خراسان جنوبی خریداری‌شده است که ساخت آن پنج میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و پیگیری آن جز با کمک خیرین میسر نیست.
وی یادآور شد: اگر ساختمان ویژه مرکز درمان ناباروری خراسان جنوبی باهمت خیرین ساخته شود وزارت بهداشت تجهیز آن را تقبل می‌کند.
سید محمود حسینی، مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی نیز به خبرنگار مهر گفت: بی‌شک مشارکت مردمی در حوزه سلامت و درمان منجر به ارتقای شاخص‌های بهداشتی و درمانی در خراسان جنوبی می‌شود.
وی اظهار کرد: مشارکت و همکاری خیران خراسان جنوبی با مجمع خیرین استان بسیار مطلوب است و مکان‌ها و مراکز زیادی باهمت آنان در خراسان جنوبی ساخته‌شده است.
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی بیان کرد: ساخت مرکز جامع سلامت در تعدادی از روستاهای سربیشه، ساخت خانه بهداشت فنود و ساخت چند مرکز جامع سلامت در حاشیه شهر بیرجند نمونه‌های کوچکی از فعالیت‌های خیریه خراسان جنوبی در حوزه درمان است.
حسینی ادامه داد: در منطقه مهرشهر نیز درگذشته مرکز جامع خدمات سلامت با کمک خیرین ساخته و به بهره‌برداری رسیده است و ساخت یک مرکز جامع خدمات سلامت دیگر در این محدوده را پیگیری می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه در حوزه تجهیز امکانات بیمارستانی نیز خیرین فعالیت‌های متعددی داشته‌اند افزود: تجهیز بیمارستانی در شهرستان طبس به یک‌تخت icu و ایجاد مرکز دیالیز در این شهر و راه‌اندازی مرکز کلینیک تخصصی پزشکان در سرایان از دیگر کمک‌های خیرین است.
*کمک ۱۳ میلیاردی نیکوکاران در سال گذشته به حوزه درمان
علی‌رغم مشارکت خیرین و نیکوکاران خراسان جنوبی در حوزه درمان، به نظر می‌رسد در بحث وقف با محوریت درمان و سلامت تبلیغ لازم نشده استمدیرعامل مجمع خیرین سلامت خراسان جنوبی با اشاره به اینکه ۳۰ واحد درمانی با کمک خیرین در خراسان جنوبی در حال احداث است، گفت: خیرین خراسان جنوبی سال گذشته ۱۳.۵ میلیارد تومان به حوزه درمان کمک کرده‌اند.
حسینی یادآور شد: علی‌رغم مشارکت خیرین و نیکوکاران خراسان جنوبی در حوزه درمان، به نظر می‌رسد در بحث وقف با محوریت درمان و سلامت تبلیغ لازم نشده است درحالی‌که وقف در حوزه بهداشت، درمان و سلامت بسیار گره‌گشا است.
* 9 موقوفه با نیت درمان در خراسان جنوبی وجود دارد
حجت‌الاسلام اسماعیل مختاری، معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی هم در گفتگو با مهر گفت: ۹ موقوفه با نیت درمان در خراسان جنوبی وجود دارد.
وی اظهار کرد: از این تعداد دو موقوفه در بیرجند، سه موقوفه در شهرستان طبس، یک موقوفه در شهرستان سرایان، یک موقوفه در شهرستان خوسف و یک موقوفه هم در شهرستان بشرویه است و چند روز پیش نیز وقفی با نیت کمک به افراد دارای بیماری صعب‌العلاج داشتیم.
معاون فرهنگی اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی یادآور شد: البته نیت برخی از موقوفه‌ها به‌طور کامل بحث درمان و سلامت نیست بلکه در کنار سایر نیّات خیرخواهانه موضوع درمان بیماران نیز مورد اشاره واقف قرارگرفته است.
حجت الاسلام مختاری گفت: وقف بر حوزه بهداشت و درمان یکی از تأکیدات مهم مقام معظم رهبری بوده وهست و ورود واقفان در مباحث درمانی، پزشکی، علمی و خدماتی یک نیاز محسوس در استان خراسان جنوبی است.
خراسان جنوبی بیش از ۹ هزار موقوفه دارد که وجود ۹ موقوفه برای بخش ذرمان و سلامت سهمی بسیار ناچیز در این زمینه است که باید سوق دادن وقف ها به سمت نیازهای جامعه از جمله در حوزه بهداشت و درمان تلاش شود.
معالجه و هزینه دارو درمان بیماران مستمند، کمک هزینه دارو و درمان به بیماران خاص و صعب‌العلاج‌، ساخت و تجهیز درمانگاه و بیمارستان، بهداری و خانه بهداشت در مناطق محروم روستایی‌، کمک به معلولان و ساخت آسایشگاه برای معلولان و از کارافتادگان از جمله نیت‌هایی است که می‌توان در مقوله وقف به آن توجه کرد.
ما ایرانی‌ها از گذشته به نوع‌دوستی و سخاوت شهره بوده‌ایم و سزاوار شهر و دیار ما نیست که انسانی به واسط فقر مالی در رنج بیماری گرفتار باشد.
هدف ما این است که اگر هم‌وطنی بخشی از سلامتی‌اش را از دست داد تنها دغدغه و نگرانی او همین رنج بیماری و نه مسائل مالی مرتبط با درمان باشد. هدفی که با مشارکت جدی‌تر و بیشتر خیرین در حوزه درمان و سلامت غیرقابل‌دسترس نیست.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار