• امروز دوشنبه سی ام مهر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

وقف های سال 97

اعلام برگزاری مسابقات قرآن شهرستانی

مناقصه و مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

کوتاه شدن دست سودجویان از موقوفه آب لوله بیرجند / ثبت 37 وقف جدید در خراسان‌جنوبی

کوتاه شدن دست سودجویان از موقوفه آب لوله بیرجند / ثبت 37 وقف جدید در خراسان‌جنوبی

مدیر کل اوقاف خراسان‌جنوبی گفت: یک ریال از درآمد موقوفه آب لوله بیرجند در جای دیگر هزینه نمی‌شود وخوشبختانه افرادی که از قبل این موقوفه سودهای کلانی به جیب میزدند دستشان بسته شده است.

 جمعه 19 مرداد 1397   52  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف خراسان‌جنوبی، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه وقف مقوله‌ای است که از دیرباز در جامعه رونق داشته به کارسازی وقف طی دوران‌های گذشته و اصلاحات ارضی اشاره کرد و اظهار داشت: اصلاحات ارضی برای خالی کردن مجالس مذهبی و اعتقادی بود اما با همین حال مؤمنان مراسم دینی و اعتقادی را در منازل خود برگزار می‌کردند.

وی به موقوفه بنگاه آب لوله بیرجند اشاره کرد و بیان داشت: متأسفانه در اذهان عمومی تلقین می‌کنند که اداره اوقاف می‌خواهد این موقوفه را بخورد لذا با توجه به ابهاماتی که وجود دارد اکنون درآمد این موقوفه تنها در محل نیت واقف هزینه خواهد شد.

مدیر کل اوقاف خراسان‌جنوبی با بیان اینکه نیت موقوفه آب لوله بیرجند خاص آب شرب مردم است، تبیین کرد: یک ریال از درآمد موقوفه آب لوله بیرجند در جای دیگر هزینه نمی‌شود وخوشبختانه افرادی که از قبل این موقوفه سودهای کلانی به جیب میزدند دستشان بسته شده است.

بخشی‌پور به احداث 10 سقاخانه در پارک‌های بیرجند اشاره کرد و افزود: مجوز احداث این طرح از محل سازمان اوقاف و امور خیریه اخذ و 10 سقاخانه از محل درآمد موقوفه آب لوله بیرجند در مناطق مختلف شهر احداث می‌شود.

وی اعلام کرد: زمانی که احداث سقاخانه‌ها در شهر بیرجند به اشباع رسید و تمام نقاط شهر از این مهم برخوردار شدند سپس درآمد این موقوفه در امور خیریه دیگر هزینه خواهد شد.

مدیر کل اوقاف خراسان‌جنوبی به وقف‌های ثبت شده از ابتدای امسال اشاره کرد و بیان داشت: از ابتدای امسال تاکنون 37 وقف جدید در استان ثبت و طی چهار ماهه امسال 98 درصد درآمد موقوفات استان نسبت به برنامه پیش بینی شده وصول شده است.

بخشی‌پور با اعلام اینکه اگر موقوفه‌ای در دست مردم است ما خود را مقصر می‌دانیم چرا که نتوانستیم قداست وقف را در جامعه تبیین کنیم، اضافه کرد: خوشبختانه امروزه اطلاعات مردم در حوزه وقف گر چه جامع و کاکل نیست اما تاحدودی از این مقوله مهم اطلاعات دارند.

وی موضوع وقف را موضوع جامعه دانست و با بیان اینکه وقف تنها به فرد مختص نمی‌شود، تبیین کرد: وقف موضوع بسیار ظریف و حل کننده مشکلات مردم است.

مدیر کل اوقاف خراسان‌جنوبی از اعلام آمادگی اداره اوقاف برای تببین موضوع وقف و تبادل نظر با رسانه‌ها خبر داد و بیان داشت: رسانه ها در ترویج فرهنگ وقف در بین جامعه تلاش بسیاری کردند.

بخشی‌پور با تأکید بر اینکه تغییر و تعویض موقوفات ممکن نیست بر لزوم تلاش در راستای بهره برداری از اموال موقوفه تأکید کرد و بیان داشت: اوقاف مجری امینانه نیات موقوفات است و نمی‌تواند نیت واقف را تغییر دهد چرا که اجازه این کار را نداریم.

وی موقوفات را اموال امام زمان (عج) دانست و دست درازی و سوء استفاده از آن را بسیار خانمان سوز دانست و اعلام کرد: برخی مواقع ممکن است موقوفات مانع شوند اما مانع شرعی است و اجازه شرعی دست ما نیست.

مدیر کل اوقاف خراسان‌جنوبی از نگهداری درصدی از درآمد موقوفه بابت حفظ عین موقوفه در سامانه اداره اوقاف خبر داد و گفت: در تمام شهرستان ها اراضی موقوفه خُرد داریم که برخی از مواقع موقوفات ممکن است با موانعی روبرو شوند که این مهم به دلیل مشکل شرعی است.

بخشی‌پور حوزه فرهنگی و اجتماعی اوقاف را از حوزه‌هایی اعلام کرد که مردم انتظارات بیشتری از آن دارند و به اجرای امینانه نیات واقفان اشاره کرد و گفت: با راه اندازی سامانه جامع موقوفات حتی یک ریال از درآمد موقوفه را در جای دیگر نمی‌توان هزینه کرد.

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار