• امروز سه شنبه چهارم تیر 1398 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

وقف های سال 97

اعلام برگزاری مسابقات قرآن شهرستانی

مناقصه و مزایده

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

شناسایی ۱۵۶ موقوفه جدید و برگشت به وقف

شناسایی ۱۵۶ موقوفه جدید و برگشت به وقف

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی گفت: از ابتدای امسال ۱۵۶ موقوفه شناسایی شده و به وقف برگشته است.

 شنبه 6 بهمن 1397   58  0      


به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف خراسان‌جنوبی، حجت‌الاسلام پرویز بخشی‌پور   از عزم جزم این اداره کل برای احیای موقوفات و خارج ساختن آن از چنگ موقوفه خواران خبر داد و گفت: از ابتدای امسال ۱۵۶ موقوفه شناسایی شده جدید و به وقف برگشته است.

وی با بیان اینکه بهتر است واقفان قبل از وقف با مشاوران اداره اوقاف مشاوره کنند تا نیتی متناسب با نیاز روز جامعه انجام دهند، افزود: بسیاری از موقوفات ما در سطح شهر‌ها و روستا‌ها متروکه است .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه ممکن است افرادی فکر کنند اداره اوقاف نمی‌تواند موقوفات را اداره کند، گفت: در بسیاری از زمین‌ها واقف اجازه تغییر کاربری و تغییر متناسب با نیاز روز جامعه را نداده است .

بخشی‌پور اضافه کرد: خیلی از موقوفات پس از قانون اصلاحات ارضی به اوقاف واگذار نشده است، موقوفات دست افراد معتمد افتاد و پس از این افراد حیف و میل شد .

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی در ادامه بر لزوم احیای موقوفات استان خراسان جنوبی بویژه موقوفات حوزوی تاکید کرد و گفت: متاسفانه موقوفات زیادی از حوزه به تاراج رفته است، ما باید این موقوفات را از چنگ موقوفه خواران خارج سازیم و در این راه مسامحه نخواهیم کرد .

حجت‌الاسلام بخشی پور افزود: ما حتما به موقوفات حوزه توجه ویژه خواهیم کرد و به جد در صدد احیای موقوفات هستیم و در زمینه مسائل شرعی کوتاه نخواهیم آمد .

وی یادآورشد: تنها یک موقوفه استان ۵۰۰ میلیارد تومان مستغلات دارد؛ متاسفانه در این موقوفه تخلفات عدیده‌ای انجام شده است؛ در این زمینه با پیگیری‌های صورت گرفته رای دیوان را نیز گرفته‌ایم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان خراسان‌جنوبی اعلام کرد: موقوفاتی که از چنگ موقوفه خواران خارج ساخته‌ایم بیشتر از موارد ایجاد وقف بوده است .

بخشی‌پور از وجود ۹۶ بقعه متبرکه در استان خبر داد و گفت: بسیاری از این بقعه‌ها امامزاده هستند، برخی نیز عرفا، علما، شعرا و مشاهیر هستند و ما هیچ وقت این‌ها را به عنوان امامزاده معرفی نکرده ایم .

 

 

برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار

پربازدیدترین اخبار