• امروز یک شنبه نوزدهم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

گروههای خبر
مطالب ویژه

اطلاعیه / واگذاری فعالیت های قرآنی اوقاف خراسان جنوبی به بخش خصوصی

مهرتحصیلی 99

سامانه شکايات

راهنمای ثبت نام مسابقات قرآن

مسابقات قرآن

میز خدمت الکترونیکی اوقاف

خدمات غيرحضوری اوقاف

وقف های سال 97

مناقصه و مزایده

سامانه ستاد

داستان این تابلوها چیست؟ / از تصور مردم تا واقعیت

داستان این تابلوها چیست؟ / از تصور مردم تا واقعیت

یکی از اقداماتی که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برای جلوگیری از تصرف اراضی موقوفه انجام داده است نصب تابلوهای «اراضی موقوفه» بود. اما این تابلوها چرا نصب شد؟

 پنج شنبه 15 اسفند 1398   523  0      

یکی از اقداماتی که اداره کل اوقاف و امور خیریه استان برای جلوگیری از تصرف اراضی موقوفه انجام داده است نصب تابلوهای «اراضی موقوفه» بود.
اما این تابلوها گویا در اذهان این نکته را تداعی می کند که همه زمین های اوقافی در سطح شهر بلاتکلیف رها شده اند و اوقاف از واگذاری آنها در راستای خدمت به مردم و گسترش خدمات شهری جلوگیری می کند.و یا اینکه این موضوع به ذهن می رسد که اوقاف زمین ها را تصرف یا مصادره کرده است.
 
اما واقعیت ماجرا چیست؟
برای پاسخ به این سوال به سراغ حجت الاسلام بخشی پور مدیرکل  اوقاف و امورخیریه استان خراسان جنوبی رفتیم.
پاسخ: یکی از اقداماتی که برای جلوگیری از تصرف اراضی موقوفه انجام داده است نصب تابلوهای «اراضی موقوفه» بر روی زمین های موقوفه بوده است که سوالات و شبهاتی را در ذهن مردم ایجاد کرده است.
 
اما چند نکته در این خصوص:
-1 این زمین ها در مقایسه با زمین هایی که در طول سالیان گذشته به طرق مختلف از جمله واگذاری به ادارات و بخش های خصوصی در جهت خدمت به شهر و مردم به بهره برداری رسیده است بسیار ناچیز است. و حدود 5 درصد است.
 
-2 بسیاری از مردم تصور دارند که چون این زمین ها موقوفه است برای هر کار خیری میتوان استفاده یا به مردم و ارگان ها به صورت رایگان واگذار نمود یا به صورت رایگان به فضای سبز یا غیره تبدیل شود. اما این اقدام بدون درنظر گرفتن منفعت موقوفه و نیت واقف که وقفی را انجام داده است تا ماندگار باشد ، از نظر شرعی و قانونی مشکل دارد.
 
-3 بخش زیادی از این زمین ها مشاعی و دارای شرکای متعدد است که بنا به دلایل مختلف امکان تفکیک آنها وجود ندارد.
 
-4 بخشی از زمین ها وار د محدوده خدمات شهری نشده اند.
 
-5 بخشی از زمین ها به دلایلی همچون نصب دکل های فشارقوی برق با توجه به حریم ساخت و ساز امکان توسعه ندارند.
 
-6 یکی از موضوعات مهم در احیا و سرمایه گذاری روی موقوفات این است که با توجه به منابع محدود موقوفات و عدم تخصیص اعتبار عمرانی مشخص و دولتی ، بایستی برای سرمایه گذاری و اجرای پروژه سرمایه گذاران اعلام آمادگی کنند تا این زمین ها به بهره برداری برسند.
 
-7 در وقف از نظر شرعی و قانونی امکان تصرف یا مصادره زمین ها از اشخاص دیگر وجود ندارد. و این تصور اشتباه است که اوقاف زمینی را تصرف کند، چرا که وقف نامه سند تأیید و اصالت وقف است.
 
اقدامات اوقاف در واگذاری اراضی موقوفه
جالب هست مردم عزیز بدانند در بخش بهداشت و درمان 90 درصد اراضی وقفی بوده است که در اختیار این بخش قرارگرفته است. به طور مثال در شهر بیرجند بیمارستان تامین اجتماعی شهید رحیمی، بیمارستان ولیعصر(عج)، بخشی از بیمارستان امام رضا(ع)، بخشی از بیمارستان رازی، مرکز بهداشت شهرستان بیرجند واقع در خیابان معلم، مجموعه دانشگاه علوم پزشکی،  بخشی از بیمارستان بیماری های خاص مهر ، درمانگاه فرهنگیان و... بر روی اراضی موقوفه احداث گردیده است و در سایر شهرستان ها هم وضعیت به همین شکل است.
 
مدیرکل اوقاف و امورخیریه خراسان جنوبی افزود: همچنین بخش زیادی از اراضی وقفی در استان و شهرستان بیرجند در اختیار آموزش و پرورش قرار گرفته است. از جمله در شهر بیرجند زمین اداره کل آموزش و پرورش استان، زمین مدیریت آموزش و پرورش شهرستان، اراضی مدارس مختلف سطح شهر از جمله هنرستان رسالت، هنرستان کوثر، دبیرستان عبدالعلی بیرجندی، کانون فرهنگی شهید مطهری، مدرسه کودکان استثنایی و...
 
وی افزود: اراضی موقوفه همچنین با کاربری اداری در اختیار بسیاری از ادارات و دستگاه های اجرایی استان قرار دارد از جمله ثبت و احوال، کمیته امداد امام خمینی، جهادکشاورزی، تعاونی روستایی، سازمان صنایع و معادن، دادگستری استان و شهرستان، فنی و حرفه ای خواهران، شرکت برق، گاز، مخابرات، پست برق خیابان انقلاب، باسکول 60 تنی خیابان انقلاب، فرهنگ و ارشاد اسلامی و... بخشی پور ادامه داد: همچنین اراضی زیادی در حوزه مسکن ساخته یا واگذار شده است. بیش از 33 مکان فرهنگی از جمله کتابخانه ها و سالن های ورزشی در اراضی موقوفه ایجاد شده است.
 
مدیرکل اوقاف و امورخیریه گفت: پس اینکه تصور می شود اوقاف جلوی اراضی موقوفه را گرفته است و مانع پیشرفت خدمات شهری می شود اینگونه نیست، بلکه در جهت توسعه خدمات شهری، کمک به دولت ها، و همچنین خدمت به مردم اراضی وقفی بر حسب نیاز روز با کاربری های مختلف واگذار و یا با مشارکت سرمایه گذاران احیا شده است.
 
کوتاهی برخی دستگاه ها و ادارات در ادای حق موقوفات
برخی از مردم و مسئولین به گمان اینکه املاک موقوفه وقف شده است تا به هر نحوی در امور خیریه خرج شود، توقع و انتظار دارند به صورت رایگان یا به هرنحوی این اراضی و املاک در اختیار آنها قرار گیرد اما این یعنی جفا در حق واقفی که سالیان گذشته از مال خود گذشته است تا بر اساس نیت او از محل درآمد و عوایدش هزینه شود و مال و املاکش تا سالیان آینده زنده بماند و از بین نرود. مردم و مسئولین باید بدانند هرگونه بهره گیری از اموال موقوفه بدون رعایت موازین قانونی و شرعی و بدون ادای حق واقف و موقوفه اشکال شرعی و قانونی دارد و هرکس از دو طرف چه مردم و چه مسئولین اوقاف آن را نادیده بگیرند در دادگاه عدل الهی باید پاسخگو باشند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار